Mi az a 80/20-as edzés?

Mi az a 80/20-as edzés? kiemelt kép

Mi az a 80/20-as edzés?

Mi az a 80/20-as edzés?


Bizonyosan hallottál már többféle edzésmódszerről. Szeretnénk bemutatni röviden egy, a teljesítmény és az állóképesség növelésére, valamint a futó álmaid elérésére rendkívül alkalmas edzés típust, ami a legtöbb élsportoló kiemelkedő teljesítménye mögött rejtőzik. Habár jelen írásunk természetesen nem terjedhet ki minden részletre, reméljük, hogy sikerül betekintést nyújtanunk ebbe a tudományba.


A 80/20-as szabály azt mondja ki, hogy a heti edzés 80 százalékát alacsony vagy közepes intenzitással kell végezni, és nagyjából a 20 százalékát közepes vagy magas intenzitással. Ezt a szabályt szinte minden elit futó, kerékpáros, úszó, triatlonos, sífutó és más állóképességi sportoló betartja világszerte, így nem meglepő módon sok szabadidős sportoló is átvette, hogy javítsa idejét és teljesítményét.

Sok futó gondolhatja úgy, hogy edzése 80 százalékát alacsony vagy közepes intenzitással végzi, de a legtöbb esetben ez nem igaz. A valóságban egy átlagos futó valószínűbb, hogy körülbelül 50/50 arányban fut még akkor is, ha odafigyel.


Hogyan számoljuk ki a 80%-ot? Ha heti 50 km-t futsz, akkor 40 km a 80%. Ha heti 5 órát futsz, akkor 4 óra lesz a 80%. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mondjuk 4x futsz 1 órát alacsony intenzitással, majd 1x egy időmérő szintű magas intenzitású órát. Érdemes inkább két napot kiválasztani a hetedben, és azt felosztani úgy, hogy futsz 30 percet nagyobb intenzitással, és előtte és utána pedig 15-15 perc bemelegítést és levezetést iktatsz be. Vagy csinálhatod azt, hogy futsz 15 perc bemelegítést, majd 4x5 perc magasabb intenzitású szakaszt végzel 2-2 perc könnyű kocogással köztük, és végül 10-15 perc levezetést végzel.


A következő lépés, hogy megfelelően határozzuk meg az intenzitást. Matt Fitzgerald tanácsait mutatnánk be. Matt Fitzgerald hét pulzus zónát különböztet meg; zóna 1, 2, X, 3, Y, 4, 5 elnevezésekkel. Röviden így magyarázza őket:
Az 1. zóna nagyon alacsony intenzitású, általában aktívan figyelnünk kell rá, hogy ne lépjük túl. Azt fontos megérteni, hogy szinte lehetetlen túl lassan menni, amikor az 1-es zónát célozzuk meg, miközben nagyon könnyen előfordul, és túl gyakori is, hogy túl gyors tempót választunk.
A 2. zóna meglehetősen széles tartományt jelent a legtöbbünk számára. Ezért, ha éppen erősnek érzed magad, fuss a 2. zóna felső vége közelében, ha viszont fáradtabbnak vagy lomhának érzed magad, akkor maradj inkább az alsó felében.
Az X zóna numerikus név helyett betűs nevet kap, mert ezt általában elkerüljük az edzés során. Ez inkább egy rés a 2. és 3. zóna között, mintsem egy önálló zóna. Speciálisabb edzéseken jelenik csak meg a használata.
A 3. zóna a laktátküszöb intenzitásának felel meg. A 3. zónában való futás érzését gyakran úgy írják le a futók, mint a „kényelmesen nehéz”, vagy mint a leggyorsabb sebességet, amely még mindig nyugodt.

Az X zónához hasonlóan az Y zóna is inkább rés a zónák között, mint önmagában álló.
A 4. zóna erőfeszítés a megfelelő intenzitással.
Az 5-ös zóna az, amit szinte mindig használhatunk az intervallum edzéseknél, beleértve az emelkedős futásokat is. Ez az intenzitási zóna a néhány percig elviselhető legmagasabb sebességtől egészen a teljes sprintig terjed.

A végső kérdés az, hogy milyen módon tudjuk meghatározni a megfelelő módon a zónáinkat, ami mindenki számára egyedi. Online találunk kalkulátorokat is (Matt Fitzgerald 8020 weboldalán is), de végezhetünk tesztfutást is, ha van pulzusmérésre alkalmas eszközünk, és azzal magunk is ki tudjuk számolni.


A kutatások és tesztek igazolták, hogy nem csak az elit futók, hanem a hobby futók is pontosan ugyanúgy profitálhatnak ebből az edzéstípusból, nem lesz semmi különbség, habár a pontos fiziológiai okokat még kutatják. A 2013-as Does Polarized Training Improve Performance in Recreational Runners? című tanulmány részletesen leírja, hogy a 80/20-as edzésmódszert leginkább betartó tesztalanyok teljesítménye azonos mértékben javult önmagukhoz képest, és lényegesen nagyobb mértékben, mint a kontroll csoportnak szánt 50/50-es edzéstervet követőkké. Így nincs mentség, be kell látnunk, hogy a módszer mindenkinek működik. Még azok számára is alkalmas, akik heti 2 vagy 3 napot futnak, feltéve, ha az arányokat ugyanúgy betartják.


Nincs más hátra, ha eddig még nem tetted volna, akkor most eljött az ideje kipróbálni!